A165L-TYA-24D-2
- Mfr.Part #
- A165L-TYA-24D-2
- Manufacturer
- Omron Automation
- Description
- SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V
- Stock
- 5
- Manufacturer :
- Omron Automation
- Product Category :
- Pushbutton Switches
- Actuator Marking :
- No Marking
- Actuator Type :
- Round, Button
- Circuit :
- DPDT
- Color - Actuator/Cap :
- Yellow
- Current Rating (Amps) :
- 5A (AC)
- Features :
- Illumination Type, Color :
- LED, Yellow
- Illumination Voltage (Nominal) :
- 24 VDC
- Ingress Protection :
- IP66 - Dust Tight, Oil and Water Resistant
- Mounting Type :
- Panel Mount, Front
- Operating Temperature :
- -10°C ~ 55°C
- Panel Cutout Dimensions :
- Circular - 16.00mm Dia
- Product Status :
- Active
- Switch Function :
- On-On
- Type :
- Standard, Illuminated
- Voltage Rating - AC :
- 125 V